چگونه کد محصول ویندوز را پیدا کنیم

از مسیر Control Panel > System and Security > System در قسمت Windows Activation به شناسه ی دیجیتال محصول خود (Product ID)  دست خواهید یافت. در ویندوز 10 همچنین از مسیر Settings > System > About میتوانید شناسه‌ی دیجیتال محصول را پیدا کنید. این کد همان کد محصول شما نمیباشد. این کد در طول مدت نصب ایجاد شده است و برای شناسایی ورژن سیستم عامل شما استفاده میشود.

پس این کد محصول کجاست؟

برای پیدا کردن این کد میتوانید از  Magical Jelly Bean Keyfinder استفاده کنید. برنامه را دانلود و نصب نمایید. وقتی که باز شد، کد لایسنس ویندوز شما در قسمت سمت راست پنل با عنوان CD Key نشان داده میشود.

کد محصول

اگر از نسخه های قدیمی تر استفاده میکنید، Magical Jelly Bean Keyfinder کد محصولی که در طول نصب ویندوز استفاده کرده اید را نیز نشان خواهد داد. به عنوان مثال عکس زیر در ویندوز 7 میباشد.

کد محصول

ارتقا به ویندوز 10 

از زمانی که ویندوز 10 ارائه شده است، مایکروسافت تلاش دارد که ارتقا به ویندوز 10 را تا حد امکان آسان کند.شما تا وقتی که نخواهید نسخه های قانونی ویندوز 7، 8، 8.1  به ویندوز 10 ارتقا بدهید، نیازی به داشتن کد محصول نخواهید داشت.

در بالا، برای کاربرانی که به ویندوز 10 ارتقا داده اند ، صدور عمومی کدهای محصول را نشان داده ایم. شاید ندانید که کد محصول شما الان کجاست. به هرحال، شما لایسنس ویندوز 7، 8 یا 8.1 را سالها پیش خریده اید یا لایسنس شما ریتیل میباشد که میخواهید بر روی دستگاه دیگری نصب کنید.

حق دیجیتالی

فرآیند ارتقای ویندوز 10 به صورت رایگان را حق دیجیتالی (Digital Entitlement) مینامند.  این حق دیجیتال کد محصول شما را به سخت افزاری که بر روی آن ارتقا را انجام میدهید،  وابسته میکند. فرآیند نصب یک شناسه دیجیتال منحصر به فرد برای سیستم شما ایجاد میکند.

همانطور که میدانید کد محصول نصب ویندوزفعلی شما – ویندوز 7، 8، 8.1 – در طول فرآیند ارتقا بطور کامل استفاده میشود. این به این معنا نیست که دیگر وجود ندارد، بلکه این کد به عنوان کد استفاده شده در پایگاه داده ی ارتقا ویندوز مایکروسافت علامت‌گذاری میشود. اگر ویندوز 10 را دوباره نصب کنید، مایکروسافت سخت افزار سیستم شما را شناسایی میکند وعملیات نصب را اعتبارسنجی میکند. و اگر شرایط توافق نامه لایسنس را رعایت کرده باشید،‌ کد محصول را برای شما ایجاد میکند.

این بدان معناست که نوع لایسنس شما حفظ میشود. اگر لایسنس ریتیل دارید نوع آن هنوز همان ریتیل خواهد بود و لایسنس OEM هنوز همانگونه وابسته به یک دستگاه میباشد. لایسنسVolume نیز هنوز مختص یک سازمان بزرگ است و غیره.

اگر عملیات ارتقا را انجام داده اید، اما کد لایسنس اوریجینال خود را فراموش کرده اید یا اشتباه وارد کنید. یا میخواهید کد لایسنسی که با آن ارتقا میدهید را ببینید. پس نیاز به دانلود نرم افزار ShowKeyPlus را دارید. لینک دانلود در پایین صفحه لینک شده میباشد. دانلود کنید، فایل ها را بیرون آورید و ShowKeyPlus.exe را اجرا کنید.

هماطور که در عکس میبینید این برنامه کد اوریجینال را نشان میدهد.

کد محصول

بعد ارتقا به ویندوز 10 چه اتفاقی برای لایسنس ما می افتد؟

حق دیجیتالی در 29 جولای 2016 به اتمام رسید اما به این معنا نمیباشد که کلا از بین رفته است. شاید برایتان این سوال پیش آید که ویندوز 10 ارتقا یافته به صورت رایگان چه نوع ورژنی دارد؟

  • ویندوز 7، 8 ، 8.1 که نوع لایسنس آن OEM بوده است هنگامی که به ویندوز 10 ارتقا یافته هست هنوز هم به آن سیستم وابسته است، و بدون هیچ استثنایی نمیتوان آن را بر روی سیستم دیگری نصب نمود.
  • ویندوز 7، 8 ، 8.1 که نوع لایسنس آن Retail بوده است هنگامی که به ویندوز 10 ارتقا یافته هست، باز هم به همان سیستم وابسته است و متاسفانه نمیتوانید ویندوز 10 را به یک سیستم جدید انتقال دهید.

افرادی که لایسنس ریتیل مایکروسافت را خریداری کرده اند (‌ در زمان ارتقا) فکر میکنند که لایسنس ریتل آنها مانند لایسنس قدیمی خواهد بود و قابلیت انتقال دارد. اگر آنها آگاه نباشند ازین موضوع موجب نارضایتی در بین کاربران خواهد شد.

چگونه کد محصول مایکروسافت آفیس را پیدا کنیم

بعضی مواقع، شاید سیستم جدیدی خریداری کنید که آفیس بر روی آن نصب باشد. نرم‌افزار آفیس غالبا فعال است. اما شاید در بعضی مواقع فعال نباشد که نیاز به وارد کردن کد فعالسازی پیدا میکنید. اگر فروشنده ی سیستم این کد را به شما ارائه ندهد یا سیستم خود را از طریق خرید اینترنتی تهیه کرده اید،‌ برای پیدا کردن تمام کد‌های آفیس میتوانید دوباره از Magical Jelly Bean Keyfinder استفاده کنید.

کد محصول

باز هم این کار بستگی دارد که چگونه مایکروسافت آفیس را خریده اید و نوع دسترسیتان به حساب کاربری آن چیست. اگر حساب کاربری آفیس 365 را دارید، به احتمال زیاد نیازی به کد محصول نخواهید داشت زیرا مراحل نصبتان به صورت مستقیم به حساب کاربریتان در مایکروسافت لینک میشود.

4 ابزار پیدا کردن کد محصول

هر کدام ازینها کد محصول ویندوز شما را مشخص میکند. ShowKeyPlus همانگونه که در بالا توضیح داده شد، کد محصولی که برای ارتقا به ویندوز 10 استفاده شده است را مشخص میکند. سه نرم افزار دیگر نیز هر نوع کد محصولی که بر روی سیستمتان نصب است را نمایان میسازند. 

ویندوز 10 پروفشنال

ویندوز 10 پروفشنال با لایسنس معتبر و گارانتی پادرا 

برای خرید بر روی عکس کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید