اطلاع از موجود شدن محصول در صورت موجود شدن محصول مورد نظر ، در اولین فرصت به شما اطلاع می دهیم .

نکات کاربردی در کامپیوتر شخصی و مک 

بسیاری از کاربران سیستم‌های کامپیوتری،‌ممکن است خود را بی‌نیاز از دانستن ترفندهای جدید بدانند اما همیشه راه‌های جدیدی برای بهبود مهارت‌های کامپیوتری شما وجود دارد و ما شرط میبندیم که در این نوشته حداقل یک ترفند مفیدی که از آن بی اطلاع بوده‌اید، خواهید یافت.

در اینجا بسیاری از ترفندهای کاربردی کامپیوتر که برای شما مفید میباشد جمع آوری شده است. هدف نهایی کمک به شما برای بهره‌وری هرچه بیشتر و کوتاه کردن جریان کاری شما میباشد. البته شما میتوانید ازین ترفندها استفاده کنید و افراد خانواده و دوستانتان نیز آموزش دهید تا از کامپیوتر بهتر استفاده کنند.

ترفندهای عمومی

بازگرداندن یک تب بسته شده

در پایین مطلبی راجع به مرورگرهای‌ وب آمده‌است ، اما بخاطر مهم بودن این ترفند در اینجا آن‌را بیان میکنیم.

اشتباهی یک تب را میبندید؟ براحتی دکمه های Ctrl + Shift + T را فشار دهید تا تب‌هایی که اخیرا بسته شده اند را دوباره باز کنید و به کاری که انجام میدادید ادامه دهید. ( برای مک Cmd + Shift + T )

اسنپ کردن پنجره‌ها و کنترل چند صفحه نمایش

کلید Windows به‌همراه یکی از کلیدهای‌جهتی را فشار دهید، به سرعت پنجره را در یک سمت از صفحه‌نمایش اسنپ میکند.

از طرف دیگر، با فشرن کلیدهای ترکیبی Shift + کلید Windows + کلیدهای جهتی باعث میشود که پنجره به صفحه نمایش دیگری جابجا شود. هنگامی که کلیدهای ویندوز + P را بزنید این امکان را به شما میدهد که صفحه نمایش یا پروژکتور دومی را ایجاد و تنظیم کنید. 

در سیستم‌ عامل‌های مک ما از Mission Control ، به منظور مدیریت دسکتاپ‌های مجازی، جابجایی بین برنامه ها، وبرای زیبایی دسکتاپ استفاده میکنیم. اگرچه مکینتاش از اسنپ پنجره‌ها پشتیبانی نمیکند اما میتوانید  برنامه Magnet را خریده و برای این منظور استفاده کنید.

Snap-Assist
فایل‌های حفاظت از رمز‌عبور

یک راه ساده برای جلوگیری دسترسی به فایل‌های مهم میباشد که به  منظور ایجاد یک آرشیو رمزگذاری شده استفاده میشوند. احتمالا یک نسخه از 7-Zip، WinRAR، ویا (Unarchiver (Mac را بر روی دستگاه خود نصب دارید.

یک آرشیو جدید ایجاد کنید،‌ محتوای آن را رمزگذاری کنید سپس پسووردی برای حفاظت از آنها ایجاد کنید.

اشتباهات کوچک را میتوانید در هرجا تصحیح کنید

آیا میدانید که تقریبا هر عملی را میتوانید لغو کنید؟   Ctrl + Z یک کلید میانبر میباشد که حتما با عملکرد آن آشنا هستید اما باید به این نکته توجه کنید که فقط در هنگام نوشتن کاربرد ندارد. اگر به صورت ناخواسته فایلی را حذف یا جابجا کردید، کلید ترکیبی Ctrl + Z را بزنید تا فایل را به موقعیتی که قرار داشت، برگردانید. ( Ctrl + Y هرکاری که شما خنثی کردین را دوباره انجام میدهد.)

کلیدهای میانبر یوتیوب

همانطور که میدانید با استفاده از کلید اسپیس میتوان ویدئوهای یوتیوب را نگه داشت ( بجز زمانی که صفحه ی پخش ویدیو فعال نباشد) در این مواقع از کلید K برای نگه داشتن ویدیو استفاده کنید، همچنین J و  L به اندازه ی 10 ثانیه فیلم را عقب/ جلو میکنند. برای قطع کردن صدا میباشد.

یافتن رمز عبور Wi-Fi در ویندوز 

به قسمت “Network and Sharing Center” بروید. بر روی آیکون  Wi-Fi network connection راست کلیک کنید در قسمت Wireless Properties بر روی مربع  Show Characters کلیک کنید تا رمز عبور وای فای را نشان بدهد.

  • در مک تمامی رمزعبورها در برنامه Keychain ذخیره میشوند. برای یافتن “Keychain Access” از Spotlight  استفاده کنید. برنامه را باز کنید و نام شبکه را در فهرست ذخیره شده پیدا کنید. بر روی آن دوبار کلیک نمایید و برای نشان دادن رمز عبور بر روی مربع کلیک کنید.( رمز عبور سیستمتان مورد نیاز خواهد بود) 
image-5
گرفتن اسکرین شات ( عکس از صفحه نمایش)

راحت ترین راه فشردن کلید print screen بر روی صفحه کلید است. اما ویندوز و مک راه‌های گوناگونی را برای این کار فراهم کرده اند، که گزینه های بهتری هستند. برای گرفتن اسکرین شات و نوشتن بر روی آن به شما Monosnap را پیشنهاد میکنیم زیرا کارکردن با آن راحت و سریع است و پلت فرم های متفاوتی را پشتیبانی میکند.

گرفتن عکس با گوشی تلفن همراه و انتقال آن به کامپیوتر

تا کنون چقد پیش آمده است که نیاز فوری به گرفتن عکس برای کارتان و انتقال آن به کامپیوترتان داشته باشید.

  • کاربران مک: شرکت اپل این کار را برای صاحبان macOS/iPhone با استفاده از ویژگی Continuity Camera راحت کرده است. در هر برنامه ی پشتیبانی شده، به منو بالا آن مراجعه کنید، Edit را انتخاب کنید و مسیر زیر را دنبال نمایید:

   “Insert From Your iPhone or iPad > “Take Photo” or “Scan Document           

       این کار دوربین آیفون شما را فعال میکند،‌عکس میگیرد و بصورت خودکار بر روی دسکتاپ نمایش میدهد.

  • ویندوز: مایکروسافت یک پروژه ی جانبی برای انجام کاری مشابه متناسب گوشی‌های تحت iOS و Android ایجاد کرده است اما متاسفانه زیاد خوب نیست. دو جایگزین مناسب برای آن AirDroid و Portal هستند. یا به سادگی با Dropbox یا  Google Photos همگام سازی کنید.
منوی  Power User ویندوز 

با کلیک راست بر روی پایین سمت چپ، دکمه start، در ویندوز 8 و 10  یک منو باز میشود. این منو شامل گزینه های پاور، نمایشگر رویداد، مدیریت دستگاه و غیره میباشد،‌ میتوانید یک فهرست سریع از برنامه های کاربردی مورد استفاده ی  کاربران حرفه ای ویندوز (Power User) را باز کنید.

این منو همچنین با زدن کلید های ترکیبی دکمه ی ویندوز + X  باز میشود.

استخراج آسان عکس ها از یک فایل وورد  (docx.) 

نام فایل را از docx. به zip. تغییر بدهید و فایل را باز نمایید. عکس‌ها در یکی از فهرست‌های موجود در فایل زیپ خواهند بود.

‘Night Mode’ را در تمام دستگاه‌های خود فعال کنید

اگر اغلب شب کار هستید یا دوست دارید قبل از خواب از روی صفحه نمایش مطالعه ای داشته باشید از حالت شب استفاده کنید.

اگرچه هر دو سیستم عامل مک و ویندوز از این حالت موجود در دستگاه پشتیبانی میکنند، توصیه میکنیم که در هر دو سیستم  از  F.lux استفاده کنید. برای تلفن همراه نیز همین موضوع صادق است.

یافتن و حذف فایل‌های بزرگی که باعث هدر رفتن فضای سیستم میشوند

یک ابزار کاربردی به نام Space Sniffer را میتوانید براحتی برای پیدا کردن فایل‌ها و پوشه‌هایی که فضای زیادی را اشغال کرده اند، استفاده کنید، آن فایل‌ها را پاک کنید و فضای حافظه را آزاد نمایید.

از دیگر ابزارهای رایگان جایگزین  WinDirStat و TreeSize میباشند.

در مک میتوانید از use Finder یا Siri بدون نیاز به نصب برنامه ی دیگری ، برای پیدا کردن فایل‌های بزرگ استفاده کنید، اما استفاه از GrandPerspective نیز مفید میباشد.

پاک کردن پوشه ی Windows.old 

اگر مقدار زیادی فضای آزاد دارید، می توانید به راحتی این پوشه را نادیده بگیرید و این پوشه سی روز بعد از بروزرسانی حذف خواهد شد.

اما اگر محدودیت فضای ذخیره‌سازی دارید،‌ میتوانید از ابزارهای موجود در ویندوز برای حذف پوشه استفاده کنید.

ایجاد خط فرمان

در مرورگر فایل ویندوز، در قسمت نوار آدرس  “cmd” را تایپ کنید. نوشتن این عبارت باعث باز شدن خط فرمان در آن دسته خواهد شد.

تعداد برنامه هایی که در هنگام راه اندازی اجرا می شوند را کاهش دهید

اگر بوت کامپیوتر شما خیلی طول میکشد، شاید به این دلیل باشد که برنامه های در حال اجرای زیادی در هنگام راه‌اندازی سیستم دارید. کم کردن این برنامه ها راحت است و به میزان قابل توجه ای راه‌اندازی سیستم شما را سریع‌تر میکند. اطمینان حاصل کنید که برنامه های درستی را خاموش میکنید، زیرا بعضی از فرایندها ممکن است توسط برنامه های دیگری که نصب کرده اید مورد نیاز باشد.

  • ویندوز: task manager را باز کنید (Ctrl + Shift + Esc)، وارد زبانه startup بشوید، تا تنظیم کنید که کدام برنامه ها را با سیسستم خود راه‌اندازی کنید.
  • ویندوز 7 و نسخه های قبل تر: پنجره ی run را باز کنید ( Windows key + R) و msconfig را تایپ کنید تا به پنجره ای با startup  مشابه ی بالا دسترسی پیدا کنید.
  • مک: از مسیر  System Preferences> Users & Groups نام کاربری خودتان را انتخاب کنید و بر روی زبانه ی Login Items کلیک نمایید. میتوانید از اینجا برنامه هایی که در هنگام راه‌اندازی اجرا شوند را حذف یا مخفی کنید.
فولدر “god mode”

ویندوز برای تنظیمات تمام سیستم عامل‌ها یک کنترل پنل متمرکز شده ارایه میدهد. ساختن آن برای کاربران آسان است تا همه چیز را از پس زمینه دسک تاپ بردارند. برای ایجاد این حالت یک پوشه ی جدی با دقیقا این نام ایجاد کنید:

{God Mode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C

آیکون فولدر به شکل آیکون کنترل پنل تغییر پیدا میکند، و شما میتوانید برای تغییر تمام تنظیمات از این پوشه استفاده کنید.

image-2

ترفندهای تایپ کردن 

جایگذاری متن ساده کپی شده

وقتی نوشته ای را از هر منبعی کپی میکنید، متن ساختار خود را حفظ میکند.

برای جایگذاری متن بصورت ساده، به جای استفاده از کلید ترکیبی متداول ctrl+V کلیدهای Ctrl + Shift + V را فشار دهید، در این‌صورت سیستم متنی بدون ساختار قبلی را جایگذاری میکند.

این کار در مک هم انجام میشود:  Cmd + Shift + V

توجه داشته باشید که اکثر برنامه ها نه همگیشان از این پارامتر پیروی میکنند، بخصوص برنامه های مایکروسافت مانند Word یا Outlook این پارامتر را ندارند که باعث دردسر میشود. در اینجا چند راه جایگزین برای کپی و جایگذاری در Notepad آمده است:

1) Ctrl + Alt + V یک جعبه ی دیالوگ برای حالت‌های جایگذاری نشان خواهد داد.

2) Ctrl + Spacebar ساختار متن جایگذاری شده را حذف خواهد کرد.

3)  Puretext را دانلود کنید و یک کلید میانبر انتخاب کنید که همیشه متن ساده را به همراه آن جایگذاری کند.

پاک کردن کامل کلمه 

بجای پاک کردن یک حرف واحد،‌ Ctrl + Backspace را بزنید تا کلمه‌ی پشت مکان نما را پاک کند.  اگر شما کل کلمه را پاک کنید، اینکار باعث سرعت بخشیدن به پاک کردن میشود.

انتقال مکان‌نما به ابتدای کلمه‌ی بعدی یا قبلی

انتقال مکان‌نما بصورت دستی در هنگامی که تایپ میکنید باعث میشود کارتان بیشتر از آن چه که نیاز است طولانی شود.

برای افزایش سرعت این فرآیند، مکان نما را با کلیدهای میانبر جابجا کنید. برای جابجایی مکان نما به ابتدای کلمه‌ی قبلی، از Ctrl + کلید جهت چپ استفاده کنید. برای جابجایی مکان نما به ابتدای کلمه‌ی بعدی، از Ctrl + کلید جهت راست استفاده کنید.

در سیستم عامل مک، شما می توانید همین کار را با استفاده از کلید Option انجام دهید.

برای انتخاب کلمات/ پاراگراف‌ها ، Shift + Ctrl + کلیدهای جهتی را ( بالا یا پایین که کل متن را انتخاب میکند) فشار دهید.

صفحه کلید ایموجی 

اگر عادت به استفاده از ایموجی دارید، سیستم عامل نیز از این امکان مانند گوشی های تلفن همراه پشتیبانی میکند. در سیستم عامل ویندوز با استفاده از ترکیب کلید ویندوز + . (نقطه) و در سیستم عامل مک Cmd + Control + Spacebar. پنل ایموجی باز خواهد شد و میتوانید از آن استفاده کنید.

استفاده از ایموجی
ابزار character map 

با استفاده از character map موجود در ویندوز میتوانید نمادهای ویژه ایجاد و شناسایی کنید.

درون کادر سرچ ویندوز،  عبارت character map را تایپ کنید. این ابزار به شما قابلیت کپی کاراکتر ها را میدهد. همچنین کدی را ایجاد میکند که بتوانید در آینده از آن استفاده کنید.

character map

میانبرهای صفحه کلید

بازکردن مستقیم Task manager

اگر وقفه‌ای در کامپیوتر ایجاد شود با فشردن کلیدهای ترکیبی Ctrl + Alt + Del، به صفحه‌ای میروید که از آنجا Task‌‌ manager را اجرا میکنید.

اما میتوانید با فشردن کلیدهای Ctrl + Shift + Esc مستقیما وارد پنجره Task manager شوید. 

جستجوگر اسپات لایت(Spotlight) مک

ابزار سرچ ویندوز بی فایده نیست، اما قطعا غیر قابل اعتماد و کند است.

اما جستجوگر اسپات لایت(Spotlight) در دستگاه مک بسیار کارآمد است. برای بازکردن این برنامه کافیست Cmd + Spacebar را فشار دهید و فقط دو یا سه کاراکتر از کلمه مورد نظرتان را تایپ کنید تا بین فایل‌های شما جستجو کند.

ایجاد وقفه در اجرای فرآیندها

کلید‌های ترکیبی Ctrl + Alt + Delete یکی از معروفترین میانبرهای صفحه‌کلید است که غالب کاربران با ‌آن آشنایی دارند.

نکته حائز اهمیت در اینجا اینست که این میانبر باعث قطع اجرای تمام فرآیندهای در حال اجرا میشود. شما مینوانید انتخاب کنید که برنامه هایی که سرعت کامپیوتر را کم کرده‌اند نیاز به اجرای مجدد دارند یا نه.

در سیستم عامل مک با استفاده از کلیدهای Cmd + Shift + Esc میتوانید کادر محاوره‌ای بستن اجباری را باز کنید. 

جابجایی بین پنجره های باز 

کلیدهای Alt + Tab این امکان را به شما میدهد که بین پنجره های فعال جابجا شوید.( Alt + Shift + Tab باعث جابجایی از آخرین ویندوز میشود). با این میانبر به راحتی و با سرعت بین فرآیندهای در حال اجرا جابجا میشوید.

در سیستم عامل مک کلیدهای میانبر  Cmd + Tab است.

ساخت میانبر دلخواه

 روی آیکون میانبر هر کدام از برنامه های موجود بر روی دسکتاپ کلیک راست کنید و به properties بروید در تب shortcut میتوانید فیلد shortcut key را ببینید و  کلید های میانبر دلخواه که به این برنامه ارجاع دهد را تایپ کنید.

همچنین اگر بر روی گزینه advanced کلیک کنید، میتوانید با زدن تیک Run as an Administrator یک میانبر برای اجرای Command Prompt ایجاد کنید.

میانبر دلخواه
بستن برنامه فعلی

با فشردن کلیدهای Alt + F4 برنامه ای که در حال اجرا است، بسته خواهد شد.

این کار برای صرفه‌جویی در زمان مفید است زیرا نیازی نیست موس را بر روی علامت ضربدر برنامه برای بسته شدن جابجا کنید. 

کوچک کردن تمام پنجره ها

در بعضی از مواقع کارهای مختلفی را انجام میدهید و برنامه‌های زیادی در حال اجرا هستند.

اگر میخواهید همه ی این کارها با هم کنار بگذارید. با فشردن کلیدهای ویندوز + D  تمامی پنجره هایی که باز هستند را به سادگی کوچک کنید. از نظر زمانی این کار از اینکه تک تک پنجره ها را بخواهید کوچک کنید خیلی با صرفه‌تر است. کلید ویندوز + M نیز همین کار را انجام میدهد.

در سیستم‌عامل مک ، برای مدیریت دسکتاپ مجازی، جابجایی بین برنامه‌ها، و تغییرات در دسکتاپ از Mission Control استفاده میکنیم.

کلیک راست بر روی صفحه کلید
کلید منو در صفحه کلید

میتوانید از این کلید به منظور راست کلیک کردن استفاده کنید. تمامی صفحه‌کلیدها دارای این کلیدی که در بالا شکل آن را میبینید نیستند. در هرکجا از ویندوز که هستید، با فشار دادن این کلیک منو راست کلیک باز میشود. 

بستن تب یا پنجره ی جاری

بجای حرکت موس برای بستن پنجره ها، از کلیدهای Ctrl + W استفاده کنید تا پنجره‌ی فعال بسته شود.

باز کردن پنجره ی اطلاعات سیستم

این راه خیلی سریع تر از راه متداول برای بازکرد این پنجره است. کافیست کلید ویندوز + Pause/Break را بزنید تا پنجره ی اطلاعات سیستم باز شود.

پنجره ی اطلاعات ویندوز

ترفندهای مرورگر وب 

دسترسی مستقیم به نوار آدرس

در هرجای مرورگر که باشید راه‌های زیادی برای دسترسی به نوار آدرس وجود دارد.

تمامی این کلیدهای ترکیبی این کار را انجام‌ میدهند. Alt + D ،‌ F6 و Ctrl + L.

افزودن خودکار .WWW و com. به URL

بعد از نوشتن نام سایت موردنظرتان در نوار آدرس با زدن کلیدهای ترکیبی Ctrl + Enter به سادگی

.WWW و com. به آدرس انحصاری سایت اضافه میشود.

با فشردن  Ctrl + Shift + Enter بجای com. دامنه‌ی net. اضافه خواهدشد.

جابجایی بین تب‌های فعال

با فشردن Ctrl + Tab در مرورگر میتوانید بین تب‌ها جابجا شوید.( Ctrl + Shift + Tab جابجایی برعکس) اینکار خیلی سریعتر از استفاده از موس و کلیک بر روی تب است.

Ctrl +عدد (2،1،…) شما را به تبی که دارای جایگاهی با آن عدد است هدایت میکند.

 Ctrl + 9 شما را به آخرین تب بازشده میبرد حتی اگر تعداد تب‌‌ها بیشتر از 9 باشد.

جابجایی درون صفحه با spacebar

با فشردن دکمه‌ spacebar درون وبسایت، بصورت یک‌فاصله‌مشخص به سمت پایین حرکت‌میکنید. shift + space شما را به بالا میبرد.

جستجوی سریع عکس ها ( فقط کروم)

با نگهداشتن کلید S و کلیک راست بر روی تصویر موردنظر، جستجوی عکس، در یک تب جدید، باز‌خواهد‌ شد.

استفاده از مرورگر شخصی

بعضی مواقع مانند خرید از طریق یک کامپیوتر مشترک، تمایل به ثبت کوکی‌ها و تاریخچه‌‌ی مرورگر را ندارید.

در کروم Ctrl + Shift + N و در فایرفاکس و اینترنت‌اکسپلورر Ctrl + Shift + P را بفشارید تا مرورگر شخصی باز شود.

مرورگر شخصی
فقط آیکون بوک‌مارک‌ها نشان داده شوند

برای اینکه بوک‌مارکها فضای کمی در نوار وظیفه اشغال کنند میتوانید نام آنهارا پاک کرده وفقط آیکون را نمایش دهید.

در کروم بر روی بوک‌مارک کلیک راست کنید> Edit> نام آنرا پاک و ذخیره کنید.

استفاده از غلطک موس

برای بازکردن لینک‌ها در یک تب/پنجره جدید کافیست بر روی لینک مورد‌نظر با اسفاده از غلطک موس کلیک نمایید.

همچنین اگر بر روی یک تب فعال با غلطک موس کیک کنید آن تب بسته خواهد شد.

کپی سریع لینک‌ها

بر روی لینک کلیک راست کرده و کلید E را بفشارید تا لینک کپی شود.

ایجاد قابلیت ویرایش متن

در کروم یا فایرفاکس با راست کلیک بر روی صفحه > Inspect> قسمت console را انتخاب کنید. 

در داخل کنسول عبارت  “document.designMode = “on را تایپ کنید. با اینکار تمامی متون داخل صفحه‌ی وبسایت را ویرایش کنید.

بزرگنمایی و بازگشت به حالت اولیه

به منظور راحتی خواندن وبستایت از ابزار ذره‌بین مرورگر برای تنظیمات اندازه آن استفاده کنید.

Ctrl/Cmd + ( علامت منها/ جمع) اندازه ی صفحه را کوچک و بزرگ میکند.

Ctrl + 0 به اندازه‌ی پیش‌فرض بازنشانی میکند.

ترفندهای مدیریت فایل

تغییر سریع نام فایل

راه متداول برای تغییر نام فایل استفاده از کلیک راست و انتخاب تغییر نام است.  اما یک راه کارآمد بهتر استفاده از کلید F2 است.

فایل مورد نظر را انتخاب و کلید F2  را بفشارید تا نام فایل را عوض کنید. سپس بدون آنکه انتخاب فایل را کنسل کنید با زدن کلید Tab به فایل‌های دیگر رفته ونام آنها را نیز تغییر دهید.

در مک زدن کلید اینتر باعث تغییر نام خواهد شد.

از فایل‌های مهمتان پشتیبان ابر تهیه نمایید

اگر برروی پروژه‌ای مهم کار میکنید فقط از اطلاعات پروژه بصورت داخلی پشتیبان تهیه نفرمایید. نرم‌افزارهای متفاوتی برای این منظور وجود دارند مانند: Dropbox, Google Drive ودیگر نرم‌افزارهای محبوب که دارای امکان ذخیره‌سازی ابر هستند که اطلاعات شما را داخل ابر ذخیره میکنند. 

درست است که میتوانید اطلاعاتتان را داخل فلش یا هارد ذخیره کنید اما ذخیره‌سازی آنها داخل ابر بصورت یکپارچه انجام میشود.

Office 365 Personal 1 User 5 Device 1 Year

دارای یک ترابایت حافظه‌ی ابری به‌همراه تشخیص باج‌افزار و بازیابی امن فایل‌ها، ذخیره، ویرایش و اشتراک‌گذاری اسناد و عکس‌ها.

Office 365 Enterprise E3 5 User 25 Device 1 Year

دارای فضای ابری برای ذخیره و اشتراک‌گذاری فایل‌ها. به هر کاربر یک فضای نامحدود داده می‌شود تا در آن بتواند مدارک و برنامه‌های خود را نوشته ، ذخیره و ویرایش کند و به‌اشتراک قرار دهد.

Office 365 Home 6 User 30 Device 1 Year

دارای یک ترابایت حافظه‌ی ابری به‌همراه تشخیص باج‌افزار و بازیابی امن فایل‌ها، ذخیره، ویرایش و اشتراک‌گذاری اسناد و عکس‌ها.

تغییر نام فایل‌ها بصورت ترتیبی در ویندوز و مک

نیازی به دانلود فایلی برای انجام تغییر نام گروهی فایل‌ها ندارید. 

گروهی از فایل‌هایی که قصد تغییر نام آنها را دارید را انتخاب کنید،‌روی فایل ابتدایی کلیک راست نمایید و rename‌را انتخاب کنید (یا کلید F2 بزنید)،‌سپس اسم موردنظر را تلیپ کنید.

اینکار باعث تغییر نام فایل‌ها با یک ریشه‌ی مشترک و با پسوند (1), (2), … میشود.

در مک کارها مشابه آنچه گفتیم انجام میشود.

تغییر نام گروهی
انتخاب چندین فایل با استفاده از صفحه کلید 

برای انتخاب یک دسته از فایل‌ها با استفاده از صفحه کلید، Shift + کلید جهتی پایین را فشار دهید تا یک فایل واحد انتخاب کنید یا از  Shift + Page Down برای انتخاب گروهی از فایلها بصورت یکباره استفاده کنید.

Ctrl + A همه ی فایل‌ها را انتخاب میکند.

کلیک راست و کشیدن فایل 

در ویندوز در حالیکه روی فایل کلیک راست کرده اید، فایل را بکشید. یک منو باز میشود که شامل گزینه‌های جابجایی،‌کپی کردن،‌ فشرده سازی و ایجاد شورت‌کات است.

نکات ایمنی

قفل کردن کامپیوتر

هنگامی که از پشت سیستم بلند میشوید، سیستمتان را قفل کنید. ممکن است بعضی از دوستانتان از دستگاه شما برای ارسال مطالبی در فضای مجازی استفاده کنند.

Windows + L خیلی سریع سیستم شما را قفل میکند و برای ورود به سیستم رمز عبور میخواهد.

در سیستم‌عامل مک برای قفل کردن دستگاه از Cmd + Option + Power استفاده کنید.

در ورژن High Sierra با کلیدهای ترکیبی Cmd + Ctrl + Q به سادگی صفحه نمایش را قفل کنید.

ببینید که چه کسی از مودم شما استفاده میکند

نرم افزارهایی نظیر Wireless Network Watcher این کار را آسان کرده‌اند و وقتی شخص جدیدی از مودم شما استفاده کند به شما هشدار میدهد.

همچنین با ورود به تنظیمات مودم میتوانید لیست دستگاه هایی که از مودم شما استفاده میکنند را ببینید.

داده‌ها را برای همیشه از سیستم خود پاک کنید

به منظور پاک کردن فایل‌ها و پوشه‌ها طوری که دیگر قابل بازیابی نباشند  command prompt را باز کرده و عبارت :cipher /w:C  را وارد کنید. 

این دستور تمام فایلهای حذف شده از درایو C را پاک میکند.( براک پاک کردن درایوها یا پوشه های دیگر نام آنها را جایگزین C کنید.)

اگر تمایل به‌استفاده از یک راه‌حل‌امنیتی و مناسب دارید میتوانید از ویژگی خرد‌کننده‌فایل موجود در محصولات بیت‌دیفندر استفاده کنید.

avast-data-shredder

خرد کننده فایل بیت‌دیفندر

اگر می خواهید فایلی قابل بازیابی نباشند و برای همیشه حذف شوند خرد کننده فایل بیت‌دیفندر این کار را برای شما انجام می دهد.

محصولات خانگی بیت دیفندر

مراحل نصب برنامه‌ها را بخوانید

 نصب برنامه‌ها می توانند باعث نصب نوار ابزار و سایر قطعات نرم افزاری ناخواسته شوند.

حتما مراحل‌نصب‌ برنامه را بخوانید تا مطمئن شوید اجازه‌نصب به برنامه‌های دیگری غیر از برنامه‌ای که موردنظرتان است را نداده‌اید.

اکثر مردم فقط دکمه‌ی Next را به دفعات میزنند و کار نصب را تمام میکنند. این درحالیست که بعد از نصب، مرورگر شامل تعداد مختلفی نوار جستجو که موردنیاز نیست، خواهد بود. در بدترین حالت این نوارها میتوانند شامل مقاصد خرابکارانه باشند.

اجرای برنامه‌هابر روی کامپیوتر آلوده

امکان دارد بدافزارها باعث توقف اجرای بعضی از برنامه‌های کامپوتری بشوند. راه‌حل‌آن تغییر نام این برنامه‌ها به exe. است.

اگر این روش کار نکرد میتوانید پسوند را به com. تغییر دهید. 

استفاده‌ی روزانه از این ترفندها در هنگام کار با کامپیوتر باعث میشود که کار با کامپیوتر برایتان لذت‌بخش‌تر و یا حداقل به‌همراه کارایی بیشتر باشد.

منبع: Techspot

دیدگاهتان را بنویسید