fifa or pes

 

بررسی تخصصی و مقایسه دو بازی PES 2019 و FiFa 2019

در صورتی که بین ۲ بازی فیفا و Pes دچار تردید در تصمیم خود هستید . و دنبال یک بازی کم ریسک تر بین این دو بازی هستید پیشنهاد می کنیم حتما این مقاله را بخوانید.

اگر از کاربران پادراسیف هستید حتما می دانید هر دو بازی pes و فیفا بازی های فوق العاده ای هستند و هریک مزایای و معایب و ویژگی های خاص خود را دارند .

مقایسه pes و fifa :

در حالیکه هر دو بازی PES و فیفا مخاطبان خاص خود را دارند باید ببینیم Konami  یا ea کدام در جذب مخاطب رقیب خود موفق تر عمل خواهند کرد  . پس سوال اصلی ما این است  pes  یا fifa ؟

در ادامه جنبه های متفاوت هر دو بازی را شرح خواهیم داد و سعی خواهیم کرد بهترین حد ممکن و مشاوره را به شما عزیزان ارائه نماییم .

FIFA-19-vs-PES-2019-gameplay

1.گیم پلی

هرچقدر یک شبیه ساز فوتبال به تجملات و حاشیه های فوتبال توجه کند اما از گیم پلی خوبی بهره نبرد و مناسب نباشد امکان موفقیتش صفر است . خوشبختانه هر دو بازی pes و fifa امسال پیشرفت زیادی در این زمینه کرده اند . و با دیدگاه خاص خود به این بازی نگاه کرده اند . pes 19 هم چنان دنباله رو فرمول موفقی است که پیش از این در نسخه های قبلی استفاده کرده بود و پیشرفت قابل ملاحظه یا چشم گیری ایجاد نکرده است . اما در طراحی جزئیات به صورت دقیق و واقع گرا به جذابیت های خود افزوده است . فیفا هم از این قاعده متثنی نیست و فقط پیشرفت در طراحی جزییات داشته است و دنباله رو روش موفق خود بوده است .

 

1-1.بخش دریافت توپ

 

در بخش دریافت توپ هر دو بازی pes  و فیفا پیشرفت های چشمگیری داشته اند . مخصوصا فیفا ک با افزودن قابلیت Active Touch System دریافت های توپ را فوق العاده کرده است و بر اساس آن پایه ریزی ضد حملات را بسیار ساده تر و روان تر کرده است .

Touch ball
fifa19-passing

 

1-2.بخش پاسکاری

 

در بخش پاسکاری هر دو بازی دارای عملکرد روان و قابل قبول هستند. اما pes در این زمینه بهتر است . در مقابل فیفا که بیشترین تمرکز آن در جایگیری مناسب بازیکنان است و به همین خاطر pes در این بخش نسبت به فیفا در جایگاه بهتری قرار می گیرد . از دیگر تفاوت های این بازی این است که در فیفا امکان استفاده از کمبوهای گوناگون و کلیدهای ترکیبی برای انجام فرامین بازی است .

1-3.شوتزنی

 

 در قیمت شوتزنی در فیفا که با فشردن مجدد کلید شوت که به اصطلاح به آن Time Finishing می گویند شیوه ی جدیدی برای موقیعت های شما خلق نموده است . البته هماهنگی این بهش واقعا دشوار است زیرا باید حتما دقیق ترین زمان ممکن کار را انجام دهید و pes در این بخش پیشرفت قابل ملاحظه ای نکرده است .

shooting fifa and pess

در نتیجه در بخش گیم پلی با کمترین اختلاف ممکن pes بهتر است . اما این به معنی بد بودن فیفا نیست بلکه مربوط به دیدگاه شرکت کونامی که طراحی بر اساس واقعگرا بوده است بر می گردد.

۲. گرافیک این دو بازی

pes همچنان از موتور فاکس استفاده می کند و همانند گیم پلی تغییرات زیادی در این بخش بازی هم ایجاد نکرده است . با این حال با هم طراحی جزییات به صورت دقیق این 

بازی را نسبت به نسخه های قبل از متفاوت تر کرده است. یکی از ایرادات pes در این بخش تفاوت طراحی چهره بازیکنان لایسنس دار با سایر بازیکنان در این بازی است . به عنوان مثال چهره ی مسی یا کوتینیو را بازیکنانی تیمی مثل برایتون مقایسه کنید و متوجه خواهید شد تفاوتشان از زمین تا آسمان است . یکی از مزیت های pes ورزشگاه نیوکمپ است که تحت قرارداد انحصاری این کمپانی استو با دقیق ترین جزییات ساخته شده است و نورپردازی در این بازی عالی کار شده است و در کنار کیفیت HDR یک بازی تمام عیار را برای شما رقم خواهد زد . یکی از معایب بزرگ PES در این بخش منو ورابط های کاربری آن است کهه هنوز به شکل قدیم خود و آزاردهنده هستند .

از سویی دیگر فیفا ۱۹ در بخش گرافیک جای هیچ گونه بحثی را باقی نمی گذارد و در این بخش فیفا با اختلاف بهتر است . به ۲ دلیل : ۱. طراحی بیشتر و دقیق تر بازیکنان  ۲. منو و رابط های کاربری جذاب تر

Graphics

مقایسه مدهای بازی fifa و pes :

هرچقدر که کونامی و pes در داخل بازی عملکرد فوق العاده ای دارند . در سایر بخش های بازی به شدت ضعیف عمل کرده به گونه ای برخی از ابتدایی ترین قوانین در آن رعایت نشده است .

pes mods

Master League :

مسترلیگ در pes عملکرد قابل قبولی دارد اما در بخش نقل و انتقالات همان مشکلات همیشگی را دارد  .بعضی وقت ها ذهن گیمر به این سمت می رود که این بخش از بازی توسط کسی طراحی شده است که کوچکترین اطلاعاتی از فوتبال ندارد .

Myclub :

این بخش تغییراتی در خود با وجود آوردن چالش های گوناگون به وجود آورده است که بتواند وارد عرصه رقابت باFUT فیفا شود . با این حال عملکرد این بخش قابل قیاس با Ultimate Team فیفا نیست و با فاصله زیادی پشت سر آن قرار می گیرد .

در کنار این ها بزرگترین ضربه ی pes از دست دادن لایسنس و قرارداد انحصاری لیگ قهرمانان اروپا ولیگ اروپا بود . همیجوری pes  لایسنس خیلی کی داشت که با از دست دادن UCL حرفی برای گفتن باقی نگذاشت . البته کونامی با لایسنس کردن لیگ روسیه و ترکیه این فقدان را می خواسته جبران کنه .!!!!

 

با قرار دادن این ها در کنار فیفا که توانسته UCL را بهترین شکل ممکن پیاده سازی کند و قرار دادن مدهای گوناگون KICK-Off – The Journey – و آلتیمیت که خود آلتیمیت کلی تغییرات داشته است می فهمید در این بخش ها خیلی مانده که pes به فیفا برسد . تنها ایراد فیفا در این بخش ( دقت کنید تنها ایراد ) این است Career دستخوش تغییرات فراوان نشده است و گرنه  باید مدهای این بازی یک انقلاب شرح می دادیم . هر چند سیستم کنونی کریر کاملا مناسب است و نسبت به رقیب خود بسیار اصیل تر و لذت بخش تر است .

Fifa mods

نتیجه گیری کلی :

اول از همه اینکه این بازی به فرمول همیشگی خود در روند ساخت با دیدگاه های خاص هر کمپانی ادامه دادند اما با دادن تغییرات جزئی زیاد قطعا طرفداران سفت و سخت خود را راضی نگه دارند . تنها جایی که فیفا کمی کاستی داشت گیم پلی بوده است که در فیفا ۱۹ این مقدار به حداقل خود رسیده است . در کل اگر فقط واسه بازی دوستانه در دورهمی های خود هستید pes در غیر اینصورت شک نکنید فیفا بهتر است.

این مقاله نظر شخصی بوده و هرکس نسبت به سلیقه و سبک بازی خود می تواند هریک از این ۲ بازی را انتخاب کند.

دیدگاهتان را بنویسید