بررسی تخصصی فیفا ۱۹

فیفا ۱۹

آیا تا به حال تجربه بازی با سری بازی های فیفا را داشته اید؟ با ما همراه باشید تا با نقد و بررسی فیفا ۱۰ در خدمت شما دوستان عزیز باشیم.

fifa 19

طبق آمار فیفا ۱۹ یکی از پرفروشترین و مورد انتظارترین عناوین جهان برای طرفداران بازی های ویدئویی است . البته نه تنها همین نسخه – حتی  نسخه های قبلی این بازی هم جزء پرفروش ترین بازی های سال قرار گرفته اند . هر نسخه از فیفا به راحتی می تواند یکسال سرگرمی برای کاربر را تامین کند و ای ن بازی برای طرفداران سبک فوتبال یک انتخاب بدون جانشین است .امسال فیفا باز هم توانست از نظر کاربران در میان رقابت بین کلیه بازی های رایانه ای عنوان نخست را به دست بیاورد .

اصلی ترین رقیب  فیفا pes  می باشد که توانسته هر ساله بر تعداد مخاطبان خود بیافزاید . pes هم واقعا توانسته پیشرفت زیادی در سالیان اخیر بکند اما باز همم فیفا پر مخاطب ترین بازی ورزشی و حتی بازی جهان است. انقلاب اصلی گیم پلی فیفا در نسخه ی ۲۰۱۷ آن رخ داده است که توانست تحولی عظیم از طریق پیاده سازی بر روی  موتور قدرتمند Frostbite به وجود بیاورد و توانست بازخوردهای مثبت زیادی به دست بیاورد . به همین دلیل به این زودی ها شاهد تغییرات کلی در گیم پلی بازی باشیم . البته در فیفا شاهد تغییرات جزئی زیادی هستیم که این جزیئات کنار هم باعث جذابیت این بازی می شود.

فیفا ۱۸ مورد انتقاد خیلی از کاربران گرفته بود و ea  توانست در این نسخه مشکلات سری قبل را برطرف کند. یکی از مهمترین تغییرات مشهود فیفا ۱۹ خریدن لایسنس لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا به صورت انحصار ی می باشد.

fifa 19

بخش داستانی فیفا ۱۹

اولین سری که بخش The Journey را معرفی کرد فیفا ۱۷ بود و در ۱۸ ادامه یافت . اما در فیفا ۱۹ دارای ۳ کاراکتر که امکان سوییچ بین آن هاست را داراست . شخصیت اصلی The Journey الکس هانتر می باشد که داستان زندگی اش در فیفا ۱۷ و ۱۸ شرح داده است . در این نسخه در اولین تجربه تان به دوران فوتبالی جیم هانتر – پدر بزرگ هانتر – می روید . جایی که با لباس اورتون موفق به زدن ۱۰۰ مین گل فوتبالی خود می شود . حس و حال فوتبال قدیمی بسیار جذاب به نظر می رسد . جایی که هنوز صحبت در مورد ایجاد کارت هایی به رنگ زرد و قرمز است و هنوز قوانین فوتبال جدیت ندارد . یکی از مشکلات این بخش پرداختن بیش از حد به حواشی است . این که سازندگان به ابعاد مختلف زندگی شخصیت می پردازند خوب است اما روند روایت این داستان چنگی به دل نمی زند و اکثر گیمرها ترجیح می دهند زندگی فوتبالی را آن هم از طریق بازی کردن دنبال کنند.

تغییرات فیفا ۲۰۱۹

قبل از هر چیز مهم ترین تغییر فیفا کند شدن آن است . البته می توان از طریق تنظیمات سرعت بازی را افزایش داد . اما به صورت پیش فرض با یک شبیه ساز واقعی فوتبال رو برو هستیم . بنابراین فیفا ۱۹ برای کسانی که می خواهند از pes به فیفا مهاجرت کنند اصلا مناسب نیست . حتی این کند شدن برای طرفداران این سری کمی عجیب به نظر می رسد و کمی طول می کشد به آن عادت کنند . شاید فکر کنید کاهش سرعت هیجان یک فوتبال را خواهد گرفت اما از نظر ما مورد تمجید قرار می گیرد  . زیرا شما باید تاکتیکی تر بازی کنید و اشتباهات خودتان را کاهش دهید و پاس های دقیق تر بدهید و در دفاع حواستان به همه چیز باشد .

یکی دیگر از بهبود های فیفا کم کردن تاثیرگذاری سرعت بازیکنان در فیفا است . در فیفا ۱۸ اگر یک بازیکن سرعتی در خط حمله داشتید دیگر نیازی به تاکتیک خاص در زمان حمله نبود . اما در فیفا ۱۹ همه چی بر اساس تاکتیک و برنامه مشخص پیش می رود و سرعت بازیکنان تنها در ضد حمله ها تاثیر می گذارد  .

در فیفا ۱۹ برای رسیدن به دروازه حریف با چالش های متفاوت روبرو هستید و باید با کلی پاسکاری و تاکتیک راهی برای نفوذ و ایجاد موقیعت پیدا کنید . در فیفا ۱۹ غیر ممکن است با یه بازیکن بتوانید به عمق حریف بزنید و به گل برسید . بزرگترین ضعف فیفا ۱۸ دفاع کردن آن بود یعنی اگر قرار بود گل بخورید قطعا از هر روشی ( بعضی هاش دیگه اصلا نمیشه باور کرد ) گل می خوردید . اما در فیفا ۱۹ همه چی بستگی به خودتان دارد . مثلا برای توپ گیری از وینگرها نباید از دفاع وسطتان استفاده کنید و هم چنین نباید به وینگرها برای سانتر فضا داد  . فوتبال بازی اشتباهات است و اگر در فیفا ۱۹ اشتباه بازی کنید بازی را باخته اید . در فیفا 19 برای گل نخوردن رعایت کلیه اصول دفاعی الزامی است . از آنجایی زدن گل در فیفا ۱۹ دشوار است باید کاملا از دروازه ی خود محافظت کنید و دفاع های خودتان را جابه جا نکنید . کارکرد سیستم دفاعی در این فیفا ۱۹ از کلیه  فیفاها کارآمدتر است . حتی Park The Bus هم به این اندازه خوب نبوده است . برای عاشقان فوتبال دفاعی فیفا ۱۹ بهترین گزینه ی ممکن خواهد بود .

یکی دیگر از ویژگی های سیستم دفاعی فیفا کنترل بازیکن بعدی است . یعنی بازیکنی که الان در اختیار شماست شما در هر حالتی بازیکنی بعدی که سوییچر آن را فعال خواهد کرد را مشاهده می کنید . در فیفا ۱۹ راه برای ضد حملات باز است و می توانیدد از طریق آن به راحتی به گل برسید به شرطی اینکه اول خوب دفاع کنید و دوم بازیکن سرعتی داشته باشید و تاکتیک مشخصی برای آن در نظر گرفته باشید .

تاکتیک فیفا ۱۹ واقعا معرکست . این نظر شخصی خودم که از طرفداران پروپا قرص این بازی هستم می باشد .شما می توانید در قامت یک مربی ظاهر شوید و برای تک تک دقایق بازی تیم تان برنامه داشته باشید . یکی از قابلیت های جذاب فیفا امکان تعویض سریع بازیکنان بدون به وجود آمدن تاخیر یا استپ در بین بازی است . ( قابلیت Quick Substitution ) . در نسخه های قدیمی برای تغییر تاکتیک یا مثلا هجومی بازی کردن در حین بازی  از All Of Attack استفاده می کردید که با کمی مهارت می توانستید به راحتی به گل برسید اما خالی شدن دفاع و فضاهای دفاعی از ایرادات آن بود . اما در فیفا ۱۹ این موضوع کاملا منتفی شده است و قبل از بازی باید اینکه منظورتان از هجوم و دفاع چیست و چه تغییراتی ایجاد شود را شرح دهید . یعنی مانند یک سرمربی واقعی برای حمله و دفاع در شرایط خاص می توانید سیستم و تاکتیک خاص چید و هر نتیجه ای که رقم بخورد مسئولیت آن بر عهده ی خودتان است .

فیفا ۱۹ واقعا در بحث تاکتیک کم نقص است و فراتر از انتظارتان خواسته های شما را برطرف می کند . حتی در این نسخه می توانید برای تک تک بازیکنانتان دستورالعمل ویژه تعریف کنید .

هوش مصنوعی بازی فیفا ۱۹ پیشرفت قابل توجهی داشته است . به نظر من فیفا ۱۸ اصلا پیشرفت قابل توجهی نداشته است و اما فیفا ۱۹ جور فیفا ۱۸ را هم کشیده است و باعث دلگرمی گیمرها شده است . همان طور که گفتیم بازی ک فیفا ۱۹ کم نقص است اما بی نقص نیست .

اولین ایراد فیفا ۱۹  : نفوذ به عمق دفاع حریف واقعا کار سختی است و نیاز به تلاش زیاد دارد اما در عوض سانتر هوایی و بکش زیرش به راحتی شما را در موقیعت گل قرار می دهد .

۲. Time Finished  : یکی از کارهایی که فیفا سیستم شوتزنی را شبیه به واقیعت کند بود اما نتیجه ی عکس گرفت و موجب آزار اکثر بازیکنان حرفه ای شد . هر چند پیدا کردن موقیعت شوت چالشی سخت است اما آمار بیش از ۷۰ درصد گل اینگونه ضربات تخیلی است .

۳. در بحث ضربات شروع مجدد هیچ گونه تغییری را شاهد نیستیم .

fifa 19

بخش آفلاین Career Mode – Kick Off

یکی از پرطرفدارتین بخش های فیفا بخش Career Mode آن است . در این بخش هم می توانید به عنوان مربی و هم بازیکن مدیریت یک باشگاه را بر عهده بگیرید . و همانند دنیای واقعی با تمرین دادن و رشد و پرورش بازیکنان و فروش آن ها و شرکت د ر مسابقات و بردن آن ها به درآمد برسید و باشگاه و تیم خود را قوی تر کنید . هیچ فیفا بازی نیست که این بخش را نشناسد . زیرا این بخش سرگرم کننده ترین بخش آفلاین بازی است . Career Mode نسبت به فیفا ۱۸ هیچ گونه پیشرفتی نکرده است و تنها تغییر آن در نقل و انتقالات است که با سختگیری کمتر انجام می شود . در بخش Kick-Off شاهد تغییرات فراوان بوده ایم که ۵ حالت  جدید به آن اضافه شده است . یکی از این حالت ها بازی در حات نرمال است . دیگری بر اساس لایسنس UCL است . بعدی No Roll یعنی بدون قانون های دنیای داوری است . بعدی هم حالت Survival یعنی روند کاهشی بازیکن در ازای هر گل که یک بازیکن Random از ترکیب زننده گل خارج می شود .

بخش آنلاین Ultimate Team

به طور قطع پرطرفدارترین بخش آنلاین فیفا قسمت آلتیمیت آن است که از قضا بیشترین تغییرات هم در این بخش صورت گرفته است . این بخش خوراک فیفا باز هاست . البته این بخش فقط بر روی نسخه های اورجینال فعال است . در این بخش ابتدا با تیمی که ۱۰0 درصد ضعیف خواهد بود شروع خواهید کرد و با انجام بازی و چالش های Squad Battle Challenge و دریافت پک شروع به تقویت تیم خود می کنید . درون یک پک بسته به شانستان بازیکنانی از سرتاسر جهان وجود دارد . در این بخش قسمت Division Rivals اضافه شده است که گرفتن امتیاز های لازم در آن مجوز راهیابی به مسابقات جذاب و جهانی The Weekend Fifa FUT Champion را به دست می آورید . در صورتی که تیم تان قوی است حتما در مسابقات Weekend FUT و Squad Battle ( بازیهای آفلاین این بخش ) شرکت کنید . زیرا جوایز خوبی به شما تعلق خواهد گرفت .

هر چند در این بهش بازی برای به دست آوردن تیم قوی باید بازی های زیادی را برگزار کنید.

fifa 19

انیمیشن های فیفا

یکی از پیشرفت های چشمگیر بازی در بخش انیمیشن سازی آن است و حتی این پیشرفت به فیزیک بازی نیز ربط پیدا می کند. در این حد که حتی وزن توپ در شرایط جوی در شرایط سیدن به هدف و مقصد فرق  می کند .به لطف همین انیمیشن های جدید واکنش دروازه بانان از حالت مصنوعی درآمده است .

از نظر بصری هم فیفا فوق العاده است . البته هنوز هم فیفا در مقابل pes در مقابل طراحی چهره ی بازیکنان حرفی برای گفتن ندارد . از طرفی اتمسفر و استادیوم های فول لایسنس با کوچکترین جزییات از مزایای این سری بازی است . گزارشگران بازی فیفا همانند سالیان قبل همان افراد هستند اما با دیالوگ های بیشتر و متفاوت و فیفا ۱۹ دارای Sound Tracks های عالی نیز می باشد .

نتیجه گیری کلی

فیفا ۱۹ عنوانی بهتر نسبت به سایر نسخه های این بازی است که محال است بتوان پیشرفت های آن را نادیده گرفت . به خصوص با گرفتن لایسنس لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا و حتی اضافه کردن لیگ چین که قدرت خود را در گرفتن حق انحصاری و گستردگی بازی به نمایش گذاشته است . تنها ضعف فیفا طراحی خوب ( نه چندان عالی ) چهره بازیکنان نسبت به رقیب خود است . اما در باقی موارد بهترین بازی ویدئویی ورزشی می باشد .

اگر دنبال یک بازی که در بخش آنلاین و آفلاین بتوان ماه ها با آن سرگرم شد هستید به هیچ عنوان این بازی را از دست ندهید.

امیدواریم از این مقاله و مطالب آن لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید