بازی های ویدئویی

مزایا و معایب بازی های آنلاین و راهکار مقابله با خطرات آن

child

قبل از اینکه بخواهیم توضیحاتی در مورد مزایا و معایب و خطرات و راهکارهای آن صحبت کنیم ، بهتر است اول خود بازی های ویدئویی را توضیح دهیم.

بازی های ویدئویی یک سرگرمی تعاملی است که توسط یک دستگاه الکترونیک مجهز به پردازشگر یا میکروکنترلر انجام می گیرد. تعداد مخاطبان بازی های ویدئویی در سالیان اخیر افزایش چشمگیری داشته است .  این بازی ها به یکی از هوادارترین سرگرمی ها در جهان تبدیل شده است.

بازی های ویدئویی بر اساس انجام شیوه ی بازی و حالت های گرافیکی به ژانرهای مختلفی تقسیم می شوند که این ژانرها عبارتند از :

 1. آموزشی
 2. مسابقه ای 
 3. استراتژیک
 4. اکشن ماجراجویی
 5. اینترنتی
 6. تیراندازی
 7. شبیه سازی
 8. ماجراججویی
 9. مبارزه ای 
 10. معمایی
 11. نقش آفرینی 
 12. ورزشی

 

اهمیت بازی های ویدئویی

1. تاثیرگذاری : بازی های ویدئویی تاثیرگذاری فراوانی از هر لحاظ بر روی مخاطبان خود دارد . 

بازی های ویدئویی یک ابزار با استعداد بالا برای آموزش ، آگهی ، ترویج مذاهب ،سوء استفاده سیاسی و… می باشد . 

همانند خیلی دیگر از ابزارآلات جهان استفاده مفید و صحیح منجر به سودآوری می شود .

2. سودآوری :امروزه صنعت بازی های ویدئویی به یک عرضه سودآور تبدیل شده است و شرکت های بزرگ آن هر سال سود هنگفتی به دست می آورند . به گونه ای که در سال 2004 میزان سود خالص به مرز 10 میلیارد دلار رسیده است.

3.سرگرم کننده بودن : بازی های ویدئویی بر خلاف بیشتر سرگرمی های دیگر ، تعاملی بوده و از این جهت جذاب تر هستند.

4.اعتیاد : عده ای از محققین بازی های ویدئویی را اعتیاد آور و خطرناک  قلمداد می کنند. هرچند این مسئله اثبات نشده است.

joystick

5. پیشگیری از بیماری : بر اساس پژوهش های دانشگاه کینگز لندن افرادی ( مخصوصا سنین 60 به بالا ) که حداقل روزی 5 باز به بازی های تقویت فکری می پردازند ، بطور چشمگیری کمتر دچار بیماری آلزایمر می شوند.

پلتفرم چیست ؟

اصلاح پلتفرم به ترکیبی خاصی از اجزای الکترونیکی  یا سخت افزار اشاره داردکه از راه ترکیب شدن با نرم افزار اجازه می دهد یک بازی ویدئویی اجرا و مدیریت شود .

انواع پلتفرم :

 1. رایانه های شخصی : رایانه های شخصی به صورت گسترده برای بازی ها مورد استفاده قرار می گیرد . رایانه ها به دلیل تفاوت های سخت افزاری و نرم افزاری در اجرای بازی ها یکسان عمل نمی کنند و مشکلاتی هم برای بازی های آنلاین دارند . با این حال بیشتر می توان مود و دتسکاری و شخصی سازی در آن انجام داد.
 2. کنسول ها : کنسول های بازی در واقع نوعی کامپیوتر هستند که توسط سیستم عامل و نرم افزار خاص برای هدف مشخص و محدود به کار می رود. هرچند کنسول های بازی دارای محدودیت هستند ، اما امتیازات ویژه ای همانند بازی های انحصاری از ویژگی های آن ها می باشد. یک کنسول بازی معمولا بازی های توسعه داده شده برای خود را اجرا می کند و معروف ترین کنسول های بازی پلی استیشن  و ایکس باکس و نینتندو می باشد.
 3. سایر پلتفرم ها : بازی ها معمولا از طریق گوشی های موبایل  ، وسایل واقیعت مجازی ، مرورگر اینترنت و آرکید نیز اجرا می شود.

 

چرا آنلاین بازی کنیم؟

controller

در واقع اکثر بازی های موجود در بازار دارای دو بخش داستانی و آنلاین می باشند . چیزی که اکثرا اشتباه برداشت می کنند این است که فقط داستان یک بازی مهم است . در صورتی که داستان مقدمه ای برای ورود به دنیای بی نهایت بازی است .

معمولا داستان هر بازی بر اساس یک کتاب یا افسانه و فیلم می باشد . پس اگر فکرتان خرید بازی به صورت غیر اورجینال و تمام کردن داستان بازی است ، پیشنهاد ما این است که در وقت و هزینه ی خود صرفه جویی کنید و کتاب و فیلم مربوطه به آن را بخرید . زیرا داستان بازی نهایت چند ساعت شما را سرگرم می کند.

اما در بخش آنلاین یک بازی گیم پلی بی نهایت و غیرتکراری منتظر شما است . و نکته ی مهم آن این است که شما شخصیت داستان و اتفاقات آن رو درون یک دنیای بی نهایت جهان باز تجربه می کنید.

مزایای بازی آنلاین :

 1. تقویت تعامل
 2. افزایش میل به کار گروهی
 3. تقویت مغز از طریق انجام دادن همزمان چند وظیفه
 4. تحریک مغز
 5. ارتقاء دانش فناوری
 6. دارا بودن جنبه آموزشی 
 7. در دسترس بودن

معایب بازی به صورت آنلاین

بزرگترین ایراد بازی های آنلاین اعتیاد آور بودن آن است و اگر درجه سنی آن رعایت نشود بدآموزی به همراه خواهد داشت . و مهم ترین ایراد آن امنیت می باشد.

computer

چرا امنیت از معایب بازی های آنلاین است؟

در واقع بازی های آنلاین مرز جدیدی برای ورود به دنیای جرائم اینترنتی است .

رابطه بین جرائم اینترنتی و بازی های آنلاین بیشتر از آن چیزی که شما فکر میکنید ، به هم مرتبط اند . 

ما قصد بررسی این که چگونه یک محیط بازی تبدیل به یک منطقه شکار برای هکرها می شود .

البته راهکار ساده مقابله با آن را هم برای شما شرح خواهیم داد .

دو خط فکر در ارتباط با این موضوع وجود دارد . 

 1. در بازی های آنلاین سیستم عامل های متصل به شبکه در صورت نداشتن ابزار های لازم ، فرصت های ساده ای را برای حمله و به خطر انداختن و سرقت اطلاعات به هکران می دهند.
 2. از آن جایی که بعضی از بازی ها از طریق اینترنت قابل دسترسی اند ، خود زمینه ای برای هک شدن است .

حال ما هر دو خط فکر را بررسی می کنیم تا ارتباط این موضوع ها به هم ئی ببریم.

هدف جدید هکر ها : بازی های آنلاین

work

اولین نکته که برای همه روشن است ، این است که بازی های ویدئویی بطور فزاینده ای در اینترنت از طریق PSN و XBOX  و سایر پلتفرم ها در دسترس هستند. میلیون ها کاربر درگیر بازی در جهان هستند .

هکرها همواره در حال تلاش برای دستیابی به اطلاعات کاربران در شبکه های بازی هستند و کاربران باید به این نکته توجه کنند که ممکن است سرگرمی آنها با خطاتی همراه باشد.

به عنوان مثال ، چند سال پیش Lizard Squad توانست با حمله به سرویس DDOS هر دو شبکه PSN  و XBOX به اطلاعات اکثر کاربران دست ئیدا کند . 

یا به طور مثال هرروزه شبکه استیم والو مورد حملات بسیاری قرار میگیرد . یکی از شرکت های سازنده ی کنسول یکبار به مدت 38 روز مورد حمله ی هکران قرار گرفته است . 

پلتفرم بازی VTech که برای دانلود بازی های موبایل استفاده می شد به طور کامل هک شد و میلیون ها اطلاعات مشتری در معرض خطر هک قرار گرفت .

هکران بازی را به عنوان درآمدی که از طریق سرقت و فروش اطلاعات و لو دادن اطلاعات بانکی کاربران به دست می آید ، می بینند.

یکی دیگر از مشکلاتی که هکران برای سیستم های گیم ایجاد می کنند ، گذاشتن تروجان در سیستم مشتریان است که می توان به این داستان حتی به دید پولشویی نگاه کرد .

 

ارتباط بازی های آنلاین با مقوله پولشویی

در ژوئن 2013 دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد گزارشی در مورد روش های مبارزه با پولشویی منتشر کرد. در این مطالعه ، بازی های آنلاین به عنوان یکی از راه هایی برای پولشویی با توجه به افزایش فعالیت های مجاز اقتصادی مشخص شد . 

به عنوان مثال ، در بازی آنلاین وارکرافت برای تبیل پول داخل این بازی ، پول واقعی رد و بدل می شود .

در نتیجه ، هرچقدر ما زمان بیشتری در محیط های بازی صرف کنیم ، فرصت های بیشتری برای هک شدن در اختیار هکران قرار می دهیم .

 

student

زمینه تولید جرم ؟

این نظریه در رابطه با خط دوم فکر درباره ی بازی آنلاین برمی گردد . مقامات پلیس اعلام کرده اند که بازی های آنلاین و متصل به هم یک گام به سمت دنیای تاریک است .

به تازگی سازمان جرایم ملی انگلستان ، در رسانه های اجتماعی مورد حمله توسط دانش آموزان و نوجوانان قرار گرفت  . این نشان می دهد گیمرها به سادگی می توانند تبدیل به هکران شوند.

البته برخی از جرایم اینترنتی وجود دارد که جوانان از آن به عنوان جرم یاد نمی کنند . به عنوان مثال سرقت طلا در بازی های آنلاین از جمله ی آنهاست.

سیستم عامل های بازی های آنلاین دارای پایگاه داده ی کاربر بسیار زیاد است .  و از مقادیر زیادی داده و پول میزبانی می کند . البته به طور کلی پایگاه داده کمتر مورد حمله قرار می گیرد .

 

نتیجه ی کلی امنیت بازی های آنلاین

gaming

بازی آنلاین دارای محیطی باز است و طبیعتا ناامن است.

این موضوع شامل همه ی پلتفرم ها می شود .

یکی از نکات قابل توجه این است که در حملات تروریستی پاریس از کنسول PS4 استفاده شده است.

در همین سال گذشته یک نوجوان 14 ساله بلژیکی که در حال دانلود برنامه های بمب گذاری برای ارتباط با ISIS بود ، دستگیر شد.

این موارد واقعا نگران کننده است ، اما راه حل های فوق العاده راحتی برای آن وجود دارد .

راهکار مبارزه با هک شدن سیستم عامل های گیم

آیا می دانستید طریقه ی نفوذ به سیستم شما از طریق باگ هایی است که کرک نرم افزار ها در سیستم شما باقی می گذارد؟

بهترین راه حل استفاده از آنتی ویروس اورجینال است . 

البته خود آنتی ویروس در صورتی که از ویندوز اورجینال استفاده نکنید ، بی اثر است.

زیرا اگر قرار به استفاده از کرک آن هم برای اصلی ترین نرم افزار خود باشید ، به طور قطع راه نفوذ را برای هکران از پایه و ریشه باز گذاشته اید.

با تیم امنیتی پادراسیف از این خطرات در امان بمانید.

ما بسته ای ویژه برای گیمرها در نظر گرفته ایم و آن هم در صورت خرید پکیج که شامل 3 محصول ویندوز + آنتی ویروس + بازی مورد نظر شما باشد ، از تخفیف ویژه مجموعه ما بهره مند شوید.

پاسخی بگذارید